Далечна история на компютрите

Днешният компютър, за много хора известен като „животоподдържащо устройство, пред което прекарвам повечето време от деня си”, е резултат от работата на много мислители с големи мозъци.

Компютърът придобива нещо подобно на съвременния си вид през 30-те и 40-те години на 20 век. Разбира се, тогава компютрите заемат по една цяла стая, но все пак наподобяват днешните. За да се стигне дотам обаче са били необходими усилията на учени от още по-ранно време.

Всъщност всичко започва от прапрадядото на днешното PC – изчислителната машина. А ако тръгнем по следите на нейните дядовци, ще стигнем много далеч в историята, чак до 2400г. пр. Хр., когато във Вавилон започват за използват сметала.

Предполага се, че идея за изчислителна машина, която смята вместо човека, е имал още Леонардо да Винчи (1452-1519). Открити са негови бележки, където е описана машина, подобна на създадената по-късно от Паскал.

Вилхелм Шикард Началото на компютърната ера е поставено през 1623. Тогава германецът Вилхелм Шикард (вляво) създава първата автоматична механична изчислителна машина (първия калкулатор). Тя извършва събиране и изваждане. Механизмът разчита на множество въртящи се колелца.

Астрономът Йоханес Кеплер, приятел на Шикард, използва тази машина в своята работа. Поради една война обаче плановете за машината, както и самата тя, са изгубени. Намерени са чак през 1956 и по тях е направена въпросната машинка. И при това проработила!

Едно от големите имена, свързани с ранната история на компютрите, е това на французина Блез Паскал. Освен че работи върху принципите на атмосферното налягане, той създава втората в света механична машина, която събира числа. Това става през 1645, след тригодишна работа. Машината на ПаскалНа външен вид машината доста прилича на калкулатор от 40-те години на 20 век. До 1652 са произведени петдесет прототипа на машината на Паскал, но са продадени едва няколко от тях. През същата година престават да ги правят.

Следващият учен, който изобретява такава машина, само че за умножение на числа, е германецът Готфрид Вилхелм фон Лайбниц. Това става през 1673. Машината на ЛайбницИнтересното при него е, че машинката му е забравена на един таван и е открита едва през 1879.

През 1774 германецът Филип Матеус Хан изобретява машина, която извършва и четирите основни математически действия.

Следващото голямо име в компютърната история е това на англичанина Чарлз Бабидж (1792-1871). Въпреки, че на практика достига до ИДЕЯТА за компютъра, той има лошия късмет да се роди в една епоха, когато хората имат достатъчно знания, за да направят първия компютър, но нямат технологията, с която да го произведат.

Машината за изваждане на Бабидж Все пак той изобретява машина за изваждане. А през 1833 започва работа по проекта си за машина, която не само събира и изважда, но и изпълнява ред операции, „поръчани” й от човека. Нарича я „аналитична машина”. Всъщност идеята на Бабидж изключително много се доближава до същността на днешната компютърна памет и процесор.

За съжаление, както казахме, технологията на онова време просто не е дорасла и Бабидж не успява да конструира своята аналитична машина. Аналитичната машина на БабиджМакар че това си има и добрите страни – ако тя беше построена, щеше да е огромна и изключително сложно направена, а най-малката грешка при работа с нея би предизвикала поне разпадането й на парчета. В наше време е направен прототип на тази машина.

До края на 19 и началото на 20 век учените продължават да внасят подобрения в калкулаторите, които изобретяват. Поставена е основата на модерния компютър.